Tą nazwę słyszał chyba każdy z Nas ale czy na pewno wiemy o co w tym wszystkim chodzi ? Zapraszam do lektury

 Stopa jest jednym z ważniejszych elementów narządu ruchu człowieka, to dzięki niej człowiek jest w stanie przenosić znaczne obciążenia statyczne i dynamiczne, zarówno w czasie stania jak i lokomocji. Odpowiednie wykształcenie się stopy do przyjęcia takich obciążeń to przede wszystkim zasługa ewolucji. Ze względu na fakt używania obuwia stopa ma zmniejszoną możliwość prawidłowego kształtowania się a niektóre grupy mięśniowe, zabezpieczone usztywniającym obuwiem, nie są w stanie pracować prawidłowo. Podczas chodzenia boso nasza stopa dostaje obciążenia które pozwalają na wzmocnienie takich mięśni jak zginacze grzbietowe i podeszwowe stopy. W związku z tym, że jednak na co dzień nie chodzimy boso nasza stopa jest szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju urazy i przeciążenia a to może być powodem dolegliwości bólowych, zmian biomechanicznych i problemów kosmetycznych. Jednym z najczęstszych dolegliwości w obrębie stopy jest paluch koślawy ( hallux valgus).

Popularny hallux to nie „narośl” w obrębie I palca stopy a jego wadliwe, koślawe ustawienie, które jest wynikiem bardzo rozległej deformacji całego przodostopia. Jak to się dzieje dokładnie ?

Rozpoczyna się najczęściej od ustawienia stawu śródstopno-klinowego w przeproście co powoduje szpotawe ustawienie I kości śródstopia ,nadmierne ustawienie głowy tej kości w kierunku przyśrodkowym oraz rotacji palucha w kierunku V k. śródstopia.  W wyniku takiego ustawienia podstawa I kości śródstopia wystaje poza obrys stopy przez co jest narażona na ciągły ucisk. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego kaletki oraz, w zaawansowanym stanie, jej przerostu. W miarę postępu choroby może dochodzić do deformacji w obrębie innych struktur stopy, które są wynikiem przykurczów i zmiany osi palca (palec młotkowaty, szponiasty, płaskostopie). Dochodzi również do powstawania modzeli na podeszwowej stronie stopy śródstopia oraz poszerzenia konturu stopy. Dodatkowo przy bolesności  chcąc ulżyć sobie w bólu podczas chodzenia stawiamy stopę po jej zewnętrznej krawędzi lub całkowicie usztywniamy przodostopie zaburzając tym samym prawidłową biomechanikę stopy. Dodatkowymi deformacjami stopy towarzyszącymi paluchowi koślawemu są tzw.: stopa płaska lub płasko-koślawa. Inne objawy deformacji to :

  • Uczucie stale zmęczonych stóp
  • Uczucie sztywności stopy
  • Uczucie pieczenia podeszwy stopy
  • Obrzęk stopy i stawu skokowego

Jak możemy leczyć paluch koślawy ?

Najkorzystniej jest zapobiegać więc jeśli masz przeczucia, że problem może dotyczyć Ciebie ( zwłaszcza jeśli jesteś kobietą a Twoja mama i babcia miała z tym problem) najlepiej od razu wybrać się na badania stóp i określić ich stan. Im szybsza interwencja tym mniej niekorzystnych i nieodwracalnych deformacji i skuteczniejsze, szybsze leczenie.

Jeżeli jednak już doszło do deformacji najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który zbada stopę, określi stopień deformacji i zleci odpowiednie postępowanie :

-terapia manualna oraz funkcjonalna to odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające osłabione grupy mięśni oraz przywrócenie ruchomości stawowej za pomocą technik manualnych.

-kinesiotaping, odpowiednio dobrana aplikacja zastępuje popularne „dystraktory”, są dopełnieniem terapii stosowanej w gabinecie a jej niewątpliwą zaletą jest to ,że działa 24h/dobę.

-indywidualne wkładki ortopedyczne, które skorygują deformację i zmuszą stopę do „pracy”. Dobrane i stworzone na podstawie wnikliwej analizy badań Twojej stopy.

Prafilaktyka przede wszystkim dlatego mam nadzieję, że ten artykuł sprawi, że od dziś spojrzycie inaczej na swoje stopy, a ta wiedza przyczyni się do szybszej interwencji w razie potrzeby :)

 

Pozdrawiam serdecznie,

Karolina Załoga

Terapeuta manualny, fizjoterapeuta w SanoMedica

PS: Zapraszam do śledzenia kolejnych artykułów (możecie to zrobić poprzez zapisanie się do newslettera) :)

 

 

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

NASZE GABINETY

ul. Jagiellońska 7  03-721 Warszawa Praga Północ

ul. Surowieckiego 2 02-785 Warszawa Ursynów

  Telefon : 690 165 065  Jagiellońska 7

  Telefon : 737 161 165  Surowieckiego 2

 

 

  Email : kontakt@sanomedica.pl