Czy kinesiotaping mozna zastosować jako wspomaganie leczenia płaskostopia i palucha koślawego (hallux valgus)?. Naukową odpowiedź znajdziecie w tym artykule!

 

 

W numerze 3/106 kwartalnika „ Fizjoterapia Polska” możecie przeczytać doniesienie z badań naukowych prowadzonych przez Karolinę Załogę, mgr fizjoterapii z Sano Medica :)

Artykuł pt: „Wpływ zastosowania Kinesiotapingu na rozkład obciążeń stóp u osób po plastyce hallux valgus w ujęciu badań pedobaroskopowych” pokazuje praktyczne zastosowanie Kinesiotapingu w przypadku walki z popularnymi halluksami. Dzieki przeprowadzonym badaniom wiemy, ze to skuteczne ! :)

Badania wykonywane były na platformie sił reakcji podłoża (pedobaroskop) a wyniki badania statycznego przeanalizowano w programie FreeStep. Analizę komputerową przeprowadzano w statyce (swobodnym staniu). Aplikacja taśm Kinesiotaping wykonywana była przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę posiadającego szkolenie KT1 i KT2 z zakresu aplikacji. Badaniem objęto grupę 32 pacjentów po przebytej plastyce palucha koślawego. Po komputerowej analizie stóp aplikowano badanym odpowiedni rodzaj oklejenia plastrami. W badaniu zastosowano techniki oklejenia zgodne z założeniami metody Kinesiotaping. Wykorzystano oklejenie korekcji mechanicznej (napięcie taśmy 75%) wysklepiające łuki poprzeczny i podłużny stopy oraz oklejenie mające na celu zniwelowanie koślawości palucha. (korekcja mechaniczna, napięcie taśmy 50%). Po oklejeniu pacjentów ponownie badano na platformie sił reakcji podłoża w identyczny sposób jak pierwotnie.

 

Badanie wykazało, że zastosowanie obu tych oklejeń jednocześnie daje poprawę istotną statystycznie w przynajmniej jednym zastosowanym oklejeniu. W praktyce oznacza to, ze oklejenie tylko wysklepienia łuku podłużnego może nie dać tak dobrych efektów jak przy połączeniu go z oklejeniem mającym na celu zmniejszenie koślawości palucha. Te dwa oklejenie – dla lepszego efektu powinny występować razem. To bardzo ważna informacja ponieważ często zabezpiecza się kinesiotapingiem tylko jedną z tych wad.

 

 

Więcej i samym Kinesiotapingu możecie poczytać TUTAJ , cały artykuł dostępny jest TU

 

Zachęcam do przeczytania,

 

mgr Karolina Załoga

Terapeuta manualny,

 fizjoterapeuta w SanoMedica,

 specjalista ds. wkładek ortopedycznych

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

NASZE GABINETY

ul. Jagiellońska 7  03-721 Warszawa Praga Północ

ul. Surowieckiego 2 02-785 Warszawa Ursynów

  Telefon : 690 165 065  Jagiellońska 7

  Telefon : 737 161 165  Surowieckiego 2

 

 

  Email : kontakt@sanomedica.pl