BÓL. Czym jest? I co tak naprawdę nazywamy bólem?

 

Według Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu jest to „przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę (tzw. nocyceptywnych) lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane” . Aby struktura mogła być przyczyną bólu musi być unerwiona.

Wyróżnia się kilka rodzajów bólu:

1.Ból somatyczny powstaje w wyniku stymulacji zakończeń nerwu w kości, więzadle, stawie albo mięśniu. Jest miejscowy, trudny do zlokalizowania, rozproszony i tępy w odczuciu.

2.Ból korzeniowy powstaje w wyniku podrażnienia nerwu rdzeniowego albo jego korzeni. Ma charakter promieniujący, przeszywający.

3.Ból przeniesiony odczuwany w regionie unerwionym przez inny nerw niż ten zaopatrywany przez dany obszar bólowy. Może być odczuwany w obszarach stosunkowo odległych od źródła bólu. Ciężki do rozróżnienia jeśli regiony miejscowego bólu i bólu przeniesionego sąsiadują ze sobą.

Bólowi towarzyszy pobudzenie układu nerwowego współczulnego (przyspieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego) i wzmożenie wydzielania niektórych hormonów (np. hormonów kory nadnerczy). Ma istotne znaczenie dla rozpoznania i umiejscowienia procesu chorobowego oraz uniknięcia lub zminimalizowania uszkodzenia tkanki. Nieleczony ostry ból może doprowadzić do rozwinięcia się stanu bólu przewlekłego.

Na ból składa się również wiele tzw. zaburzeń psychosomatycznych. Sprzyjają temu stany lękowe, depresyjne, sytuacje stresowe oraz bezsenność. Wywołują one nieprawidłową reakcję mięśni, która przejawia się tzw. ”spięciem”, czyli odruchowym zwiększeniem napięcia wszystkich mięśni.

Najczęstszym sposobem oceny bólu jest skala numeryczna oceniająca ból, gdzie „0” oznacza brak bólu, a „10” najsilniejszy ból, jaki chory może sobie wyobrazić.

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

NASZE GABINETY

ul. Jagiellońska 7  03-721 Warszawa Praga Północ

ul. Surowieckiego 2 02-785 Warszawa Ursynów

  Telefon : 690 165 065  Jagiellońska 7

  Telefon : 737 161 165  Surowieckiego 2

 

 

  Email : kontakt@sanomedica.pl