W tym roku SanoMedica ma okazję wspomagać fizjoterapeutycznie jedną z większych imprez rowerowych – Lotto Poland Bike Marathon.  Jakie wnioski się nasuwają ? Kolarstwo to kontuzjogenny ale dający wiele pozytywnych emocji sport :)

 

Co zwróciło moją uwagę ? Kolarze przychodzą do mnie z rozmaitymi dolegliwościami m.in. : zapalenia ścięgna Achillesa, urazy i napięcia mięśni łydki, chonrdomalacja rzepki, bóle przeciążeniowe kręgosłupa, bóle szyi i karku, niestabilności kolana, zapalenia pasma biodrowo-piszczelowego ( tzw. ITBS) oraz mniejsze i większe stany napięciowe i skurczowe poszczególnych mięśni.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w kolarstwie jednym z najbardziej narażonych stawów jest staw kolanowy i mięśnie, więzadła go okalające. Dlatego też w tym artykule skupię się właśnie na nim.

Przyczyn dolegliwości ze strony stawu kolanowego może być wiele, czestą są zmiany zwyrodnieniowe (samego stawu jak i rzepki) wynikające z nieprawidłowego obciążania, przeciążania stawu. Zwyrodnienia rzepki czyli chondromalacja objawiają się bólem podczas mocnego obciążania stawu w pozycji zgięciowej ( np. pedałowania) w późniejszej fazie nawet podczas dłuższego siedzenia ze zgiętymi kończynami dolnymi, przy kucaniu, klęczeniu, wchodzeniu po schodach itd. Jeżeli mamy takie dolegliwości najlepsze co możemy zrobić to zadbać o higienę rozciągnięcia i elastyczności mięśni okalających staw, by nie dochodziło do nadmiernej kompresji oraz ćwiczenia mięśnia czworogłowego by utrzymywał rzepkę na swojej pozycji ( zwłaszcza głowę przyśrodkową). Pocieszający jest fakt że wcześnie wykryta chonodromalacja przestaje dawać objawy po samym leczeniu zachowawczym, jeżeli natomiast schorzenie jest zaawansowane czeka nas wizyta u chirurga ortopedy.

 Jak można zapobiegać chondromalacji ? za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń utrzymujemy siłę kończyn dolnych, utrzymywanie właściwej wagi ciała, rozpoczynanie treningu od rozgrzewki, rozciąganiu się po treningu, stosowanie stopniowego wzrostu obciążenia podczas ćwiczeń/ treningu i unikaniu gwałtownych zmian obciążenia, bike fitting oraz stosowanie odpowiedniego obuwia. Tutaj warto się skupić również nie tylko na ustawieniu siodełka względem kątów dla stawów kolanowych ale też kątem jaki ma nasza pięta względem podłoża ( w tym wypadku pedału) czyli koślawością pięty. Sprawa często niedoceniana –a przecież przy koślawym ustawieniu pięty na podłożu koślawi się tez kolano – najbardziej obciążany staw podczas jazdy na rowerze ! Przy takim rozkładzie sił często dochodzi do bocznego przyparcia rzepki czyli ustawienie jej bocznie od prawidłowego toru pracy. Tutaj z pomocą przychodzi dobranie odpowiednich do swojej wady wkładek indywidualnych, które pozwolą na fizjologiczne ustawienie pięty i przodostopia.

 

Dolegliwości możemy różnicować ze względu na miejsce występowania bólu, jednak by być pewnym przyczyny należy udać się do fizjoterapeuty po potwierdzenie i fachową poradę jak sobie z tym radzić. Ból z przodu stawu kolanowego najczęściej oznacza kłopoty z rzepką : zapalenie rzepki, zwyrodnienia, zespól rzepkowo-udowy ( w tym przyparcie rzepki), zapalenie mięśnia czworogłowego ( często blisko przyczepu), przeciążenia więzadła rzepki. Ból po stronie bocznej : syndrom taśmy biodrowo-strzałkowej, urazy łąkotki bocznej. Ból po stronie przyśrodkowej : uraz więzadła piszczelowego, uszkodzenie gęsiej stopki. Ból z tylu stawu : napięcie mięśnia dwugłowego uda, napięcie mięśnia podkolanowego, urazy więzadeł krzyżowych.  

Przy leczeniu tych kontuzji kluczowa jest współpraca z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiednie postępowanie oraz zlokalizowanie przyczyny która często tkwi w naszej postawie ciała (asymetrie postawy, długośc kończyn, koślawości stóp lub samych kolan, płaskostopie) lub ustawieniu poszczególnych parametrów samego roweru ( jak wysokość siodełka, jego ustawienie względem osi pedałów i kierownicy, rozbieżne ustawienie pedałów itd.)

 Mam nadzieję,że ten materiał okazał się pomocny, w razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu :)

 

 mgr Karolina Załoga

Terapeuta manualny, fizjoterapeuta w SanoMedica

PS: Zapraszam do śledzenia kolejnych artykułów (możecie to zrobić poprzez zapisanie się do newslettera) :)

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

NASZE GABINETY

ul. Jagiellońska 7  03-721 Warszawa Praga Północ

ul. Surowieckiego 2 02-785 Warszawa Ursynów

  Telefon : 690 165 065  Jagiellońska 7

  Telefon : 737 161 165  Surowieckiego 2

 

 

  Email : kontakt@sanomedica.pl