Czym jest?

Jest to zapalenie rozcięgna podeszwowego, które rozciąga się od wyrostka przyśrodkowego guza kości piętowej, wzdłuż mięśni, aż do okolic kości śródstopia.

 Więcej dowiesz sie z tego artykułu !

Obszar ten przyjmuje bardzo duże obciążenia. Pojawiają się mikrouszkodzenia, w związku z tym zostaje uruchomiony proces zapalny. Pojawia się obrzęk i ból. Ból pojawia się najpierw wskutek reakcji zapalnej w pobliskich tkankach miękkich i procesu degradacji rozcięgna.

Komórki rozcięgna podeszwowego są bogate w wapń, więc w przypadku intensywnego ich obumierania, szczególnie w obszarze guza kości piętowej, wapń ten zaczyna się odkładać. Dochodzi do skostnienia obszaru, w którym doszło do procesu zapalnego i tworzy się struktura kostna, która kształtem przypomina ostrogę.

Przyczyny:

- nadmierne obciążanie guza piętowego (nadwaga, przeciążanie jednej strony w wyniku odciążania drugiej)

- nadmiernie napięte, przykurczone mięśnie łydek i stopy

- twarde, niewygodne obuwie

Ostroga piętowa powstaje wtedy, gdy proces degradacji rozcięgna piętowego zaczyna być szybszy niż procesy regeneracyjne.

Charakterystyka bólu:

·         Ból pojawia się najczęściej od strony podeszwy. Rzadziej w tylnej części kości.

·         Może promieniować do palców stóp i mięśni łydki.

·         Objawy te mogą się nasilać wieczorem lub przy dłuższym chodzeniu czy staniu, po dłuższym wypoczynku, braku poruszania się.

·         Mogą pojawiać się nagle (w przypadku obciążenia) lub narastać stopniowo.

Przyjmowanie preparatów przeciwbólowych nie jest rozwiązaniem. W efekcie u pacjenta pojawia się tylko wrażenie, że problem zniknął. Następstwem takich działań jest dalszy rozwój choroby i powrót jeszcze większych objawów.

Leczenie:

-  Wizyta u fizjoterapeuty (terapia manualna, igłoterapia, pinoterapia, kinesiotaping)

-  Rozciąganie rozcięgna podeszwowego i łydek

-  Fala uderzeniowa - Jest to fala akustyczna o swoistych właściwościach – wysokim, skokowym ciśnieniu powstającym w bardzo krótkim czasie. Energia wnika przez skórę, dochodząc do ścięgien i mięśni, przyspieszając proces regeneracji oraz stymuluje metabolizm tkanek, co sprzyja ich odnowie. Poza tym, pobudza cyrkulację krwi, rozpuszcza zwapniałe fibroblasty, wpływa też na zwiększenie produkcji kolagenu.

-  Laser wysokoenergetyczny

-  Zmiana obuwia na miękkie, oraz zastosowanie spersonalizowanych wkładek ortopedycznych w celu odtworzenia prawidłowej biomechaniki stopy, żeby zapobiegać powracaniu problemu

 

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

NASZE GABINETY

ul. Jagiellońska 7  03-721 Warszawa Praga Północ

ul. Surowieckiego 2 02-785 Warszawa Ursynów

  Telefon : 690 165 065  Jagiellońska 7

  Telefon : 737 161 165  Surowieckiego 2

 

 

  Email : kontakt@sanomedica.pl